بسکی مسش کردیَم هم نو و هم او بهبهو........شو که خوسیدم مبینم تا صبی خو بهبهو
انجمن دانشجویان بهبهانی دانشگاه چمران و جندی شاپور اهواز

http://www.adba.blogsky.com

http://www.adba.blogsky.com

http://www.adba.blogsky.com

انجمن دانشجویان بهبهانی دانشگاه چمران و جندی شاپور اهواز

قدمت تاریخی یا نفت ارجان؟ - انجمن دانشجویان بهبهانی دانشگاه چمران و جندی شاپور اهواز

انجمن دانشجویان بهبهانی دانشگاه چمران و جندی شاپور اهواز

@description

انجمن دانشجویان بهبهانی دانشگاه چمران و جندی شاپور اهواز

 
خوش آمدید,دلِ خَش شسه بی ایمشلا   امروز  
 
فهرست اصلی
لینکهای سریع
صفحه اول
آرشیو
ایمیل به مدیر وبلاگ
موضوعات

آرشیو مطالب

لینکستان
اگر می خواهید با وبسایت ما تبادل لینک کنید لینک ما را با نام " انجمن دانشجویان بهبهانی دانشگاه چمران و جندی شاپور اهواز " قرار دهید و در بخش تماس با ما و یا نظرات لینک خود را قرار دهید.
آکادمی علمی صدرا
پزشکی ورودی مهر 87 جندی شاپور
فریاد بهبهان
دانشجویان بهبهانی مقیم اصفهان
وب سایت شهرداری بهبهان
روابط عمومی فرمانداری بهبهان
بهبهان رویش
فرهنگ لغت بهبهانی
انجمن ستاره شناسی بهبهان
انجمن بهبهانیهای مقیم اهواز
سایت های دانشگاههای ایران
انجمن ژنتیک ایران
موتور جستجوی کتاب
وب سایت های علوم پزشکی
وب سایت های فنی و مهندسی
سایت شبکه علمی کشور
سایتهایی برای مهندسان مکانیک
سد مخزنی مارون را بهتر بشناسیم
سایت بشیر نذیر بهبهان
سایت دانشگاه شهید چمران اهواز
بهبهان وب

آرشیو تماس با ما


قدمت تاریخی یا نفت ارجان؟

عملیات اکتشاف و استخراج شرکت مناطق نفت خیز جنوب در محوطه ۶ هزار و ۵۰۰ساله ارجان به کشف نفت منجر شد. بنابراین اگر این شرکت موافقت نکند که تلمبه خانه خود را خارج از این محوطه دایرکند با توجه به اینکه حریم آن مصوب نشده، بخش بسیار بزرگی از این محوطه برای همیشه از دست می‌رود. البته موافقت این شرکت منوط به تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان است 

زمانی که شرکت مناطق نفت‌خیز تصمیم به استخراج و اکتشاف نفت گرفت،

مدتی بود که پایگاه میراث فرهنگی ارجان با تلاش‌های شبانه‌روزی زنده‌یاد «مجتبی گنجی»، مدیر امور داخلی این پایگاه، برنامه تعیین حریم و عرصه این محوطه وسیع را با کمک کارشناسان میراث فرهنگی انجام داده بود تا بتوان با مصوب کردن آن، محوطه ارجان را از تخریب و تهدید طرح‌های عمرانی و اقتصادی مصون داشت. اما تعلل سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان برای تصویب این حریم و عرصه باعث شده که امروز تنها دستاویز کارشناسان برای نجات این محوطه از دست برود و اگر شرکت ملی نفت روی موضع خود پافشاری کند برای همیشه باید با این تاریخ ارزشمند جهانی خداحافظی کرد.
عملیات تعیین عرصه و حریم محوطه ارجان در سال ۸۵ انجام گرفت. ابتدای سال ۸۶ بود که گزارش آن به شورای راهبردی متشکل از نوروزی چگنی، حسن رایتی مقدم، سیاوش صابری و... ارائه شد.
این تیم چند بار به ارجان سفر و جلساتی را برگزار کردند و در این جلسات خواستار تصویب حریم و عرصه این شهر توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان شدند. اما این درخواست هر بار به بهانه‌ای از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی این استان رد می‌شد.
این اتفاق‌ها باعث شد تا عرصه و حریم این محوطه که ۲ سال از تهیه آن می‌گذرد، تصویب نشود تا نقطه اتکایی برای جلوگیری از انجام طرح‌های اقتصادی در دل این منطقه وجود نداشته باشد که بتوان به وسیله آن ارگان‌های دولتی را موظف به رعایت قوانین میراث فرهنگی کرد و مانع ورود آنها به این محوطه ۴۰۰ هکتاری شد.
عکس‌های هوایی که در دهه‌های ۱۳۳۰، ۱۳۴۰ و ۱۳۷۰ شمسی گرفته شده نشان می‌دهد شهر ارجان جزو مجموعه بزرگتری است که دربرگیرنده یک محوطه بزرگ از دوره تاریخی در دو کرانه رود مارون به نام‌های «بدیل» و «بکان» است. ‌● سفره زیرزمینی در دل شهر بکان
از سوی دیگر این سه محوطه بزرگ یعنی محوطه بدیل، محوطه بکان و شهر تاریخی _ اسلامی ارجان هر سه ارتباط نزدیکی با هم داشته و هر سه نیز در دوره ساسانی ساخته شده‌اند.
باستان‌شناسان در همان عملیات موفق به شناسایی رشته قنات‌هایی شدند که یک هزار سال پیش ساخته شده بودند. همچنین در جریان آن برنامه مطالعاتی بود که کارشناسان پایگاه ارجان موفق شدند مسیر قنات‌هایی که ناصرخسرو قبادیانی هنگام توصیف شهر ارجان از آنها یاد کرده، شناسایی و در حریم جای دهند.
اما به هر حال گزارش و نقشه تعیین شده عرصه و حریم این شهر معطل مانده و تاکنون به تصویب نرسیده است. از سویی دیگر شرکت مناطق نفت خیز جنوب که با ورود خود خسارت‌هایی به قنات‌ها و محوطه‌‌های ارجان وارد ساخته به هدف خود رسید و سفره زیرزمینی را کشف کرده است.
● آخرین امید
ورود شرکت نفت خیز مناطق جنوب از همان ابتدا با توجه به اهمیت و شهرت جهانی این محوطه با مخالفت جدی افکار عمومی، دوستداران میراث فرهنگی، کارشناسان میراث فرهنگی و مطبوعات روبه‌رو شد.بنابراین پژوهشکده باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور تیمی از باستان‌شناسان خود را برای بررسی آثار موجود در مسیر‌های اعلام شده توسط شرکت مناطق نفت خیز، به شهر ارجان اعزام کرد. از سوی دیگر پایگاه میراث فرهنگی ارجان نیز پیش از این در برنامه‌ای چندساله موفق شده بود که نزدیک به ۷۰ اثر پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی را شناسایی و به ثبت برساند.
در این بررسی‌ها، در مجموع ۱۵ محوطه پیش از تاریخی، ۲ محوطه آغاز نگارش، ۱۳ محوطه عیلامی، ۵ محوطه هخامنشی، ۱۰ محوطه ساسانی و ۳۵ محوطه اسلامی شناسایی شد.
اما صرف همه این هزینه‌ها هم، نتوانست مانع ورود این شرکت به منطقه باستانی و تاریخی ارجان شود که براساس قوانین مصوب موجود هرگونه تعرض به آن جرم محسوب می‌شود. امروزه تنها امید افکار عمومی، دوستداران میراث فرهنگی و مطبوعات، رایزنی سازمان میراث فرهنگی کشور برای متقاعد کردن شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب به احداث تلمبه خانه خود در خارج از این محوطه است. وقوع چنین اتفاقی هم پیش از مطرح شدن در جمع وزارت نفتی‌ها مستلزم اقدام فوری سازمان میراث فرهنگی برای تصویب این عرصه و حریم است که اگر چنین اتفاقی نیفتد بخش بزرگی از تاریخ ناشناخته عیلامی برای همیشه ناگشوده باقی خواهد. دل‌نگرانی‌های شهر ساسانی - اسلامی ارجان به ورود شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، محدود نمی‌شود، بلکه به تازگی کارخانه سیمان که پیش از این بخشی از محوطه را تخریب کرده بود تصمیم گرفته است تا مرحله دوم ساخت کارخانه را آغاز کند تا محوطه بکان این شهر برای همیشه تخریب و نابود شود.از سوی دیگر براساس آمارهای انجمن دوستداران میراث فرهنگی بهبهان تاکنون تپه‌های موشکی، دوتلون سالارآباد، دوتلون ارجان، تل قماربازان، تل شلمبوزار، تل باغی، تل کردستان و ده‌ها تپه دیگر توسط کشاورزان تسطیح و نابود شده‌اند. بنابراین کارشناسان تنها راه برای نجات این شهر را تصویب عرصه و حریم آن توسط سازمان میراث فرهنگی خوزستان می‌دانند اما رئیس این سازمان تاکنون روی خوشی به این درخواست نشان نداده و سرنوشت این محوطه ۶هزار و ۵۰۰ساله را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.
● آغاز ماجرا
داستان شهر ۶ هزار و ۵۰۰ ساله ارجان از دل همین تخریب‌ها جان گرفت. پاییز سال ۶۱ هنگام خاکبرداری به‌منظور عملیات سدسازی روی رودخانه مارون در محوطه باستانی ارجان، حفره‌ای در زمین ایجاد و آرامگاهی از دوره عیلامی در برابر دیدگان کارگران این عملیات قرار گرفت. خبر به سازمان میراث فرهنگی رسید و گروهی از باستان‌شناسان به سرپرستی احسان یغمایی به این منطقه اعزام شدند. مطالعات آنها نشان داد این آرامگاه متعلق به «کیتین هوتران»، پادشاه دوره عیلام نو بود که در اواخر هزاره دوم پیش از میلاد بر این منطقه حکمرانی می‌کرده است. وی به همراه خود گنجینه‌ای باشکوه داشت که امروزه از آن به گنجینه ارجان یاد می‌کنند. باستان‌شناسان برای نخستین بار توانسته بودند اسکلت شاهزاده‌ای عیلامی را کشف کنند.
در میان اشیا همراه وی، حلقه‌ای وجود داشت که باستان‌شناسان از آن به حلقه موسوم به حلقه قدرت یاد می‌کنند. کشف این گنجینه به واکنش‌های پر سروصدایی از سوی محافل علمی و پژوهشی در کشور و در جهان منجر شد و توجه بسیاری را به‌خود جلب کرد. این مسئله بسیاری را به این نتیجه رساند که بخت به ارجان که سال‌ها بود از تخریب رنج می‌برد رو کرده است اما اتفاق‌ها نشان داد این رویا، خیالی واهی بیش نبود.
«احسان یغمایی»، باستان‌شناس که همان زمان از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور مامور مطالعه و کاوش روی این آرامگاه شده بود، محوطه عیلامی ارجان را آخرین پرده حضور تمدن عیلامی اعلام کرد که پس از آن با روی کار آمدن هخامنشیان، سنت‌ها و فرهنگ عیلامی به دوره هخامنشی منتقل شد.همچنین باستان‌شناسان دیگر از جمله «میرعابدین کابلی» براثر مطالعات خویش و با توجه به نتایج این پژوهش، احتمال بسیار قوی دادند که در کنار این آرامگاه زیگوراتی چون چغازنبیل پنهان شده باشد.
آنها حتی موفق به کشف سه دیواره قطور شدند تا این احتمال قوت بسیار بیشتری بگیرد. هرچند این احتمال قوی هم در گفته‌های آنها وجود دارد که به‌دلیل تخریب‌های بسیار و تسطیح‌های فراوان، دیگر نشانه‌ای از این زیگورات وجود نداشته باشد و به‌طور کامل تخریب شده باشد.
این اتفاق‌ها در حالی در محوطه‌های عیلامی خوزستان به‌وقوع می‌پیوندد که به گفته بسیاری از کارشناسان سازمان میراث فرهنگی، دوره عیلامی از دوره‌های ناشناخته تاریخ و تمدن این سرزمین است که برای گشودن رازهای نهان آن سال‌ها وقت و هزینه باید صرف شود.  

برگرفته از سایت بهبهان وب دات کام

انجمن 1387/08/22 2 نظر  نظر بدهید!

آخرین مطالب ارسالی
[ بدون عنوان ]
کلمات بهبهانی
بزرگداشت " استاد تقی آصفی" برگزار می شود
جشن شیعیان
کلمات بهبهانی
کوتاهی از عشق
نیروی مورد نیاز پروژه بید بلند 2 همگی از شهرستان بهبهان هستند
پیرترین خیرین مدرسه ساززن و مردکشوراهل بهبهان هستند
دانستنیهای جالب
لحظه های طلایی
قدمت تاریخی یا نفت ارجان؟
اخبار جدید از انجمن
اس ام اس و جوک
عجایب
نکته‌های طلایی آرامش
چرا حلقه‌ی ازدواج باید در انگشت چهارم قرار بگیرد؟
چگونه شاد زندگی کنیم
تست خودشناسی
دانستنیهای جالب پزشکی
اعضای شورا و رابطین انجمن
معرفی شهرستان بهبهان
مطالب ارسالی شما
نرگس زار بهبهان :
نمایی از بهبهان :
شعر بهبهونی
پیام مدیر
 
عزیزانی که به ما لینک داده اند

**********

دانلود نوحه های مرحوم گله دارزاده

آمار کاربران
تعداد بازدیدکنندگان : 65886
RSS

صفحه اصلی  |  آرشیو  |  لینکستان  |  تماس با ما
  This Weblog Design By : M O S L E M . S A R V A R I


قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ